Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Prace nad nową ustawą o Ochronie Danych Osobowych

Jak informuje strona Ministerstwa Cyfryzacji, w pierwszych dniach kwietnia, rząd RP przyjął projekt nowej ustawy o Ochronie Danych Osobowych, który wprowadza wiele zmian w tym zakresie i jest praktyczną implementacją Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679.

Odpowiednia ustawa powinna zostać ostatecznie przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta do dn. 25.05.2018 r.

Projekt poza wprowadzeniem rygorystycznych kar, m.in. przewiduje ustanowienie niezależnego organu zajmującego się sprawami ochrony danych osobowych – Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), który zastąpi on Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, a jednym z założeń projektu ma być usprawnienie prowadzonych obecnie postępowań związanych z naruszeniami obowiązków ochrony danych osobowych, m.in. zgodnie z projektem, zniesiona zostanie dotychczasowa dwuinstancyjność postępowania w sprawach naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych.

Dzięki temu rozwiązaniu obywatel będzie miał możliwość szybszego uzyskania sądowej ochrony swoich praw.

Zapraszamy do zapoznania się z projektem oraz stanem prac jakie prowadzi Ministerstwo Cyfryzacji  oraz Rządowe Biuro Legislacyjne URM.